• شنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-7184-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ----

استان مرکزی حدود 54 هزار قالیباف دارد/بافت سالانه 10 تا 20 هزار متر فرش در استان

رئيس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي با بیان اینکه از حدود 54 هزار بافنده شناسایی شده در استان مرکزی تنها 34 هزار نفر دارای کارت قالی بافی هستند، گفت: امسال 302 کارت قالی بافی در استان مرکزی صادر شده است.

محمدهاشم ریاحی در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: 34 هزار نفر در استان مرکزی دارای کارت قالی‌بافی هستند که کمتر از یک درصد از این تعداد را آقایان تشکیل می دهند، همچنین حدود 20 هزار نفر قالیباف فاقد کارت قالی‌بافی در استان شناسایی شده اند.

وی با اشاره به اینکه تعداد بافندگان فعال در استان مرکزی 280 نفر است، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 302 کارت قالی‌بافی براي فعالان شهري و روستايي استان مركزي صادر شده است .

رئيس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي تصریح کرد: در حال حاضر 65 کارگاه فعال در استان مرکزی وجود دارد که تنها دو مرکز متمرکز بوده و باقی غیرمتمرکز هستند. همچنین حدود 120 مجوز مشاغل خانگی از ابتدای امسال در استان صادر شده است.

ریاحی در خصوص پرداخت تسهیلات بیان کرد: در حال حاضر بودجه سال 98 ابلاغ نشده اما حدود یک میلیارد تومان اعتبار از سال گذشته باقی مانده بود که به صورت تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است. سقف پرداخت تسهيلات به كارگاه هاي قاليبافي 750 و سقف پرداخت تسهيلات به متقاضيان شخصي نيز 100 ميليون ريال مشخص شده بود.

وی اضافه کرد: میزان فرش تولید شده در استان مرکزی مشخص نیست چراکه برخی برای استفاده شخصی، برخی برای نگهداری و سرمایه‌گذاری و برخی برای فروش، تولیدات فرش انجام می‌دهند اما با توجه به میزان مواد و مصالح فروخته شده در سال می‌توان تخمین زد که حدود 10 تا 20 هزار مترمربع فرش در سال در استان مرکزی تولید می‌شود.

رئيس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي گفت: 10 هزار و 500 بافنده قالي و فعالان مشاغل مرتبط با قالی‌بافی در نقاط مختلف استان مركزي تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: