• چهارشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-11684-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

فعالیت 1700 پزشک در استان مرکزی/جراح اطفال نداریم

رئیس سازمان نظام پزشکی استان مرکزی به تشریح آمار پزشکان موجود در این استان و نیز به بیان کمبودهای این حوزه پرداخت.

دکتر حسن طاهراحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: در سراسر استان قریب به 1700 پزشک وجود دارد که افزون بر 950 نفر از این تعداد پزشک عمومی و دندانپزشک و مابقی پزشک یا دندانپزشک متخصص و بالغ بر 50 نفر نیز پزشکان فوق تخصص هستند.

وی با تاکید بر اینکه حضور این تعداد پزشک در استان نیاز حدود 90 درصد مردم را تامین می‌کند، افزود: البته در برخی رشته‌های تخصصی نظیر جراحی مغز و اعصاب، رادیولوژی، گوش، حلق و بینی، چشم و برخی فوق تخصص‌ها نظیر آسم و آلرژی اطفال و نفرولوژی با کمبود مواجه هستیم.

طاهراحمدی افزود: خوشبختانه حضور پزشکان فوق تخصص در مرکز استان نظیر نفرولوژی بزرگسال و اطفال بیشتر شده و چندین پزشک فوق تخصص در این رشته به بیماران خدمات لازم را ارائه می‌دهند. پزشکان فوق تخصص در مراکز استان و شهرهای بسیار بزرگ کشور حضور پیدا می کنند، از این رو به جز در مرکز استان در سایر شهرها با خلاء پزشکان فوق تخصص مواجه هستیم.

وی به حضور تنها یک پزشک جراح عروق در استان اشاره کرد و افزود: حضور تنها یک پزشک جراح عروق در استان ناکافی است و در آینده به دلیل انتقال پزشک متخصص خون، در این رابطه نیز با کمبود مواجه خواهیم بود. همچنین جراح اطفال در سطح استان اصلا وجود ندارد. تنها یک پزشک جراح اطفال به دلیل اینکه بومی ساوه است در این منطقه حضور پیدا می کند که البته حضور او دائمی نیست.

طاهراحمدی با اشاره به برخی کمبودهای حوزه پزشکی در شهرهای مختلف استان گفت: در برخی شهرهای استان مرکزی حتی با کمبود پزشک متخصص مغز و اعصاب، اطفال، زنان و بیهوشی مواجه هستیم.

وی به وضعیت استقرار پزشک در روستاهای استان نیز اشاره کرد و گفت: پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان حضور پزشکان در روستاها بیشتر شده و کمبود پزشک در روستاها خیلی مشهود نیست، در حالیکه قبل از اجرای این طرح شاهد کمبود جدی پزشک در روستاها بودیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان مرکزی در ادامه افزود: با وجود اینکه کمبود در حوزه پزشکی استان وجود دارد، اما این میزان کاستی آسیب جدی به حوزه سلامت مردم وارد نمی‌کند و می توان گفت بخش اعظمی از نیازهای مردم استان به پزشکان در رشته های مختلف تامین می شود.

وی در ادامه گفت: براساس شاخص های وزارت بهداشت در شهرهای زیر 50 هزار نفر نظیر شهرستان‌های تفرش، آشتیان، کمیجان، خنداب، دلیجان، محلات، زرندیه و ... قانونا باید پزشک متخصص در پنج رشته اطفال، داخلی مردان و زنان، جراحی عمومی و بیهوشی حضور داشته باشد اما انتظار مردم فراتر از این است و انتظار دارند که پزشکان بیشتری در رشته‌های تخصصی متفاوت در این نقاط مستقر شوند.

طاهراحمدی افزود: در سطح استان مرکزی وضعیت خوب است. در شهرستانی نظیر دلیجان و سایر شهرهای استان شاهد حضور متخصص ارتوپد، اورولوژی، چشم، قلب و رادیولوژی هم هستیم. البته به دلیل محدودیت در برخی از تخصص‌ها نظیر رادیولوژی ممکن است یک متخصص شهرهایی مانند تفرش، آشتیان و فراهان را  پوشش دهد.

وی در ادامه گفت: در حدود هشت سال قبل میزان حضور دندانپزشک متخصص در سطح استان بسیار کم بود اما امروز بالغ بر 40 دندانپزشک متخصص در شهرهای مختلف استان حضور داشته و به مردم خدمات لازم را ارائه می‌دهند.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: