• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-3591-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

اورهال پتروشیمی شازند یکم مردادماه آغاز می شود/افزایش 100 درصدی خوراک این واحد در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی شازند گفت: از آغاز اورهال این مجموعه بعنوان اقدامی بی سابقه در یکم مردادماه سال جاری به مدت یکماه خبر داد و گفت: بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان تجهیزات برای این اقدام فراهم شده و ۲۰۰۰ نفر نیرو که بیشتر از اهالی همین منطقه هستند در اورهال مجموعه فعالیت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ابراهیم ولدخانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه براساس آنچه در مجمع عمومی اخیر شرکت بیان شد برای اولین بار در عمر پتروشیمی شازند به رقم بالای ۱۲۰۰ میلیارد تومان سوددهی دست یافته ایم که این دستاورد در عمر شرکت بی سابقه است، از افزایش ۱۰۰ درصدی مصرف خوراک در سال گذشته در این واحد خبر داد و گفت: این واحد صنعتی محصولات متنوعی را تولید می کند و تولید برخی محصولات تنها در این واحد انجام گرفته و در این رابطه در سطح کشور یونیک هستیم.

وی با تاکید بر اینکه محصولات این شرکت به صورت کامل در بورس عرضه می شود و ما موظف هستیم موجودی خود را به صورت آنلاین به بورس اعلام کنیم افزود: بخشی از محصولات این شرکت علیرغم تحمل زیان به جهت تامین نیاز کشور تولید می شود.

ولدخانی اظهار کرد: کنترل هزینه ها به جز هزینه های کارگری برای مدیریت بهینه هزینه های مجموعه صورت می گیرد و در حال حاضر ماهیانه ۵۰ میلیارد تومان جهت هزینه پرسنل پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار فروش این شرکت از ۵ هزار میلیارد تومان فراتر رفت گفت: اوایل سال ۹۷ تا آبانماه به دلیل عدم کنترل های دقیق دلال ها فعالیت بسیار قوی در بازار داشتند چون قیمت ها پایین بود و نرخ ارز بالا رفته بود و در این شرایط قاچاق این محصولات برای آنها به صرفه بود پس فعالیت دلال ها بازار را حتی در خارج از کشور تحت تاثیر قرار داد و این حاصل تصمیم نادرستی بود که در حوزه تک نرخی شدن قیمت ارز اتخاذ شد.

ولدخانی میزان صادرات در ۶ ماهه پایانی سال را ۳۷۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد این ارز تبدیل به ارز نیمایی شده و مابقی برای تامین مایحتاج اورهال مصرف می شود، بر این اساس ۵۰ درصد ارز استان توسط پتروشیمی تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه این واحد علیرغم فشار ناشی از تحریم ها در ۱۳ کشور حوزه CIS بازار پیدا کرده است، یکی از مشکلات موجود در حوزه صادرات را ترانسفر پول عنوان کرد.

ولدخانی با اشاره به تولید بیش از ۱۰ گرید محصول در سال ۹۷ گفت: در سال گذشته ۷۵۰ نفر نیرو از طریق آزمون و بدون توجه به سفارشات افراد مختلف به صورت دائم جذب شده و 200 نفر نیز به صورت موردی و کارگر فصلی در این شرکت فعالیت کرده اند. از طرفی ۵ هزار واحد تولیدی با استفاده از محصولات این واحد مشغول به تولید هستند و از این طریق ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

وی با اشاره به شناسایی۳۵۰ کارگر معتاد در این مجموعه در قالب انجام غربالگری و کمک به ترک اعتیاد و بازگشت ۲۰۰ نفر از این تعداد به کار گفت: این واحد صنعتی آگاهی کامل به مسئولیت های اجتماعی خود دارد.

ولدخانی سرمایه گذاری های این شرکت در حوزه محیط زیست را شاخص و تمامی فعالیت ها را تحت نظارت و پایش آنلاین محیط زیست عنوان کرد و با بیان اینکه این واحد یکی از بزرگترین واحدهای مصرف کننده خوراک مایع است و چنین واحد صنعتی با این ویژگی خواسته یا ناخواسته عوارضی هم برای منطقه دارد گفت: ولی خدماتی که به منطقه ارائه می شود بیش از مضار آن برای منطقه است.

وی با بیان اینکه استقرار اینگونه صنایع باید در کنار دریا انجام شود تا لطمات کمتری را متوجه محیط زیست کند افزود: استقرار این واحد در این منطقه قطعا استفاده از منابع آبی زیرزمینی را در پی داشته و کشاورزی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

ولدخانی گفت: درخصوص آلودگی یکی از چاه های منطقه نیز اخیرا مشخص شد که این آلودگی از ناحیه پتروشیمی نبوده است، همچنین 250 هکتار فضای سبز در منطقه ایجاد شده است.

وی با اشاره به تصفیه بخش عمده ای از پساب تولیدی در این مجموعه و با تاکید بر اینکه هیچ بخشی از پساب به خارج از مجموعه راه پیدا نمی کند، گفت: سال گذشته ۱۰ هکتار زمین خریداری و استخری احداث شد که این استخر سهم مهمی در کنترل سیلاب های اخیر و تغذیه آب های زیرزمینی داشت، همچنین این شرکت در سیل اخیر کمک های موثری را به روستاها انجام داد.

وی از آغاز اورهال این مجموعه بعنوان اقدامی بی سابقه در یکم مردادماه سال جاری به مدت یکماه خبر داد و گفت: بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان تجهیزات برای این اقدام فراهم شده و ۲۰۰۰ نفر نیرو که بیشتر از اهالی همین منطقه هستند در اورهال مجموعه فعالیت خواهند کرد.

ولدخانی با بیان اینکه ۶۵۰ قطعه اساسی در این مجموعه داخلی سازی شده و صرفه جویی ارزی بسیاری در این حوزه حاصل شده است گفت: در سال گذشته ۱۰۳۵ میلیارد تومان مایحتاج مورد نیاز واحد را از واحدهای صنعتی، تولیدی و اصناف مختلف داخل استان خریداری کرده ایم.

وی محصولات این شرکت را منطبق با استانداردهای بین المللی دانست که به بیش از ۲۵ کشور دنیا صادر می شوند و گفت: ممانعت از واردات با تولید گریدهای جدید، استفاده از ظرفیت های صنعتی داخلی برای تامین برخی قطعات و داخلی سازی قطعات در مجموعه پتروشیمی را از مصادیق کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

ولدخانی با بیان اینکه مجمع اخیر شرکت با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد تومانی برای ساخت بیمارستان در شازند مخالفت کرده است گفت: در واقع در حال حاضر با افزایش قابل توجه هزینه ها نمی توان با این مبلغ در این خصوص اقدام کرد. از طرفی در حوزه مکانیابی این بیمارستان بدرستی اقدام نشده است و نکته دیگر اینکه بیمارستان موجود نیز تخت خالی دارد.

وی با بیان اینکه پروژه های متعددی بعد از اورهال در دستور کار قرار دارد و قصد داریم به تولید محصولاتی که در حال حاضر وارد می شود و توان تولید آن را داریم بویژه در بخش پلیمرها وارد شویم افزود: یکی از پروژه های اساسی و حیاتی این شرکت اجرای طرح جامع آب و پساب است چراکه اگر این کار انجام نشود و با همین روند استفاده از آب های زیرزمینی پیش برویم در اینده دچار مشکلات می شویم. نزدیک به ۱۰ میلیون یورو برای آن تعریف شده و در شرف انتخاب پیمانکار است و در قالب آن تمامی پساب مهاجران، شازند و حتی اراک درخواست شده است و بازه زمانی دو ساله برای ان تعریف شده است هرچند بخشی از کار به جوینت خارجی نیاز دارد که شرایط موجود بین المللی می تواند اینکار را با تاخیر مواجه کند.

ولدخانی با بیان اینکه مجموعه های ورزشی و درمانی این شرکت در مهاجران علاوه بر کارکنان، در اختیار عموم مردم نیز قرار دارد گفت: ارتباط این واحد با دانشگاه های استان و کشور برقرار است و از تمامی دانشگاه ها و واحدهای صنعتی و تولیدی و شرکت های دانش بنیان که می توانند به این شرکت کمک کنند حمایت می کنیم. همچنین این شرکت سال گذشته 200 میلیون تومان به کف پوش دو سالن ورزشی در شازند کمک کرد، از طرفی به صورت موردی و در صورت درخواست فدراسیون ها از ورزشکاران حرفه ای نیز حمایت می کند ولی وارد حوزه تیم داری نمی شود.

وی همچنین اظهار کرد: اسناد مالکیت  ۲۵۰۰ واحد مسکونی واگذار شده به پرسنل این شرکت واقع در شهر مهاجران نیز صادر و برای رفع مشکل برق آنها نیز اقدام شده است.

وی در خصوص فروش سهام شرکت اظهار کرد: تاکنون چندین مورد آگهی شده ولی تا امروز مشتری با صلاحیتی برای خرید این سهام پیدا نشده است و از آنجاکه market capital  شرکت به 10 هزار میلیارد تومان رسیده کسی توان خرید این سهام را ندارد. البته در گذشته سرمایه گذاری آستان قدس اظهار برای اینکار اظهار تمایل کرده بود اما در حال حاضر مشتری جدی در این رابطه وجود ندارد.

ولدخانی در ادامه با بیان اینکه تمامی سود 1200 میلیارد تومانی این شرکت براساس تصمیم مجمع تقسیم شده هرچند پیشنهاد ما این بود که 600 میلیارد تومان از این سود تقسیم شود ولی سهامداران عمده و حقیقی تصمیم گرفتند تمامی سود تقسیم شود و برای هزینه های توسعه شرکت اگر قرار باشد کاری انجام شود از سیستم بانکی استفاده خواهیم کرد، گفت: تامین خوراک از طریق حمل و نقل زمینی یکی از مشکلاتی است که این واحد در حال حاضر با آن روبروست. انتقال این خوراک به جای اینکه از پالایشگاه شازند و اصفهان از طریق خط لوله و با هزینه کمتر انجام شود در حال حاضر از اقصی نقاط کشور توسط تانکر تامین می شود.

وی تعداد کارکنان این شرکت را به صورت مستقیم 4 هزار نفر عنوان کرد و با بیان اینکه تعداد زیادی از افراد نیز در قالب شرکت های پیمانکاری با این مجموعه در حال همکاری هستند، افزود: تولید سالانه این شرکت یک میلیون و 800 هزار تن شامل محصولات نهایی و میانی است که البته در سال گذشته به یک میلیون و 900 هزار تن رسید.

به گفته ولدخانی، پتروشیمی شازند اولین پتروشیمی کشور بود که دوره اول تحریم ها تحریم شد و در نتیجه تحریم های دوم تاثیر چندانی بر این مجموعه نگذاشت و تنها در حوزه حمل و نقل دریایی بسیار موثر بود که در نتیجه اقدامات لازم برای برون رفت از این محدودیت نیز انجام شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: